کارمزد شبکه اتریوم 58 درصد کاهش یافت اما همچنان بالاست

کارمزد شبکه اتریوم ارزیپتو

این هفته در بازار ارزهای دیجیتال شاهد ریزش قیمت رمزارز اتریوم و دیگر ارزهای دیجیتال بازار بودیم. اما شاید یکی از نکات مثبت در این هفته، کاهش کارمزد شبکه اتریوم  باشد.

در روزهای اخیر Fee انجام تراکنش‌ها در شبکه اتریوم به طور میانگین به ۱۴.۵ دلار رسیده که این کارمزد بالا در دو سال گذشته بی سابقه بوده است.

۱۴.۵ دلار کارمزد تراکنش، بالاترین میزان میانگین کارمزد در این شبکه از سال ۲۰۱۸ است. با وجود چنین شرایطی در شبکه، انجام هرگونه تراکنش اعم از جا به جایی اتریوم میان کیف پول‌ها و یا استفاده از پروژه‌های دیفای و یا انجام هرگونه نقل و انتقال اتر در شبکه، ملزم به پرداخت ۱۴.۵ دلار کارمزد انتقال (به صورت میانگین) خواهد بود. ادامه چنین شرایطی به ضرر شبکه تمام خواهد شد.

ریزش قیمت اتریوم و تاثیر آن بر کارمزد شبکه

رمز ارز اتر – دومین ارز دیجیتال برتر بازار از نظر ارزش بازار – همانند بیت کوین و دیگر ارزهای رمزنگاری شده بازار، وارد روند نزولی شده و با ریزش قیمت همراه شد.

قیمت این ارز دیجیتال در روز چهارشنبه در محدوده ۴۸۷ دلار معامله می‌شد اما روز جمعه ۲۰ درصد از ارزش خود را از دست داد و قیمت آن به ۳۹۰ دلار رسید. این ریزش قیمت همچنان ادامه دارد و در زمان نگارش این مقاله قیمت هر واحد اتر ۳۴۰ دلار قیمت گذاری شده است.

کاهش در قیمت ارز دیجیتال اتریوم باعث کاهش کارمزد تراکنش ها در شبکه بلاک چین اتریوم شد. به طوریکه میانگین کارمزد شبکه از ۱۴.۵ دلار به ۶.۱ دلار رسید و در نتیجه کارمزد شبکه ۵۸ درصد کاهش یافت.

توجه به این نکته ضروری است که کاهش قیمت اتریوم با قیمت کارمزد شبکه همزمان اتفاق نخواهد افتاد. در واقع این دو پارامتر الزاما همبستگی مثبت ندارند. برای مثال قیمت اتریوم در روز گذشته تا ۳۱۷ دلار نیز کاهش یافت ( ۱۹ درصد پایین‌ترین از ریزش روز جمعه) اما هزینه کارمزد تراکنش ها در شبکه به ۷.۶ دلار افزایش یافته است. پس میان این دو همبستگی بالایی وجود ندارد.

آیا اکنون کارمزد تراکنش در شبکه اتریوم، منطقی است؟

یکی از نگرانی‌هایی که در مورد شبکه اتریوم وجود داشت، افزایش کارمزد تراکنش ها و تراکم در شبکه بود. آیا با وجود کاهش ۵۸ درصدی در Fee تراکنش‌های شبکه، باز هم این نگرانی وجود دارد؟ پاسخ به این سوال مثبت است. هرچند کارمزد شبکه اتریوم کاهش یافته اما باز هم عدد بالایی است. اگر کاهش ناگهانی کارمزد تراکنش‌ها به دلیل ریزش قیمت اتریوم تا محدوده ۶.۱ دلار را نادیده بگیریم، روز گذشته هزینه انجام تراکنش در شبکه اتریوم ۷.۶ دلار بود که این مقدار بالاترین میزان کارمزد شبکه از سال ۲۰۱۸ است. پس با وجود کاهش ۵۸ درصدی باز هم Fee شبکه اتریوم بالاست.

ما نکته مهمی که عموما در تحلیل‌ها از آن غفلت می‌شود این است که مقایسه شرایط کنونی شبکه اتریوم با سال ۲۰۱۸ منطقی نیست. شبکه اتریوم به بلوغ رسیده و هر روز در حال گسترش است. بالا بودن کارمزد تراکنش در شبکه اتریوم به دلیل شلوغی در شبکه بلاک چین آن است. تمایل به خرید و نگهداری رمز ارز اتریوم به دلیل انفجار حوزه دیفای بسیار بیشتر از قبل شده و این موضوع شبکه را متراکم تر از قبل کرده است.

محصولاتی همچون اعطای وام، صرافی های غیرمتمرکز و دیگر محصولات مبتنی بر اقتصاد غیرمتمرکز باعث ورود سرمایه ۸ میلیارد دلاری به حوزه دیفای شده است. تمامی این پروژه‌ها بر روی شبکه اتریوم راه‌اندازی شده‌اند و این موضوع اصلا با شرایط سال ۲۰۱۸ قابل مقایسه نیست. اتریوم وضعیتی را تجربه می‌کند که هیچ شبکه‌ای چنین شرایطی را تاکنون تجربه نکرده است.

با همه این صحبت‌ها بازهم کارمزد تراکنش‌ها در شبکه بلاکچین اتریوم بالاست و شبکه اتریوم با ثبت کارمزدهای ۵۰۰ Gwei تقریبا در شرف انفجار قرار گرفته است. افزایش کارمزد در شبکه باعث می‌شود تا میزان استفاده از آن کاهش یابد و این در بلندمدت به نفع شبکه نخواهد بود. برخی اعتقاد دارند که این مشکل اتریوم با راه‌اندازی اتریوم ۲ مرتفع خواهد شد.

شاید ورود اتریوم ۲ باعث افزایش ظرفیت شبکه و افزایش مقیاس‌پذیری شبکه بلاک چین اتریوم شود. اتریوم ۲ احتمالا تا پایان سال جاری راه‌اندازی خواهد شد.

منبع : decrypt.co

 

دیدگاهتان را بنویسید