تیر چین برای کشتن بیت کوین به خطا رفت!

بازیابی هش ریت بیت کوین، ادامه معملات در بازارهای همتا‌به‌همتا و حجم قابل توجه معاملات در صرافی‌‌های آسیایی، نشان می‌دهد که تلاش‌های چین برای ممنوع کردن بیت کوین تاکنون موثر نبوده است.

به گزارش کوین تلگراف، شاید بیت کوین در چند ماه گذشته هدف بزرگ‌ترین حمله هماهنگ تاریخ خود قرار گرفته باشد، اما با این وجود جامعه سرمایه‌گذاران هنوز تسلیم نشده است. چین پس از به پایان رسیدن مهلت دو هفته‌ای که به ماینرهای بیت کوین داده بود، به‌طور آشکار استخراج را در بیشتر مناطق این کشور ممنوع کرد. این امر موجب شد بزرگ‌ترین اصلاح سختی شبکه بیت کوین پس از کاهش ۵۰ درصدی هش ریت اتفاق بیفتد.

پس از آنکه ایلان ماسک اعلام کرد تسلا به دلیل پیامدهای زیست‌محیطی فرآیند استخراج، دیگر بیت کوین را در پرداخت‌های خود نمی‌پذیرد، احساسات بازار نسبت به بیت کوین خدشه‌دار شد. هنوز مشخص نیست که در این مورد تصمیم چین یا اظهارات ایلان ماسک کدام یک مؤثرتر بوده است، اما بدون شک این اتفاقات تأثیری منفی بر بازار بیت کوین داشته‌اند.

چند هفته بعد، در روز ۱۶ ژوئن (۲۶ خرداد) چین نمایش نتایج مربوط به صرافی‌های ارز دیجیتال در موتورهای جستجو را مسدود کرد. در همین حال صرافی هوبی (Huobi) هم که از معاملات مشتقات ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند، محدودیت‌هایی را برای معاملات با اهرم خود در نظر گرفت و پذیرش کاربران جدید چینی را متوقف کرد.

 

بیت کوین

سرانجام روز ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد)، بانک مرکزی چین به تمامی بانک‌های این کشور دستور داد تا حساب‌های مربوط به میزهای معاملاتی فرا بورسی را ببندند و در ادامه حتی حساب‌های آنها در شبکه‌های اجتماعی هم مسدود شد. میزهای فرابورس در چین به‌عنوان دروازه‌ای برای ورود ارزهای فیات عمل می‌کنند و بدون آنها تبدیل بیت کوین به استیبل کوین‌ها کار دشواری است.

به‌دنبال این جریانات، برخی تحلیل‌گران این تاکتیک‌ها را ترس، بلاتکلیفی و عدم‌قطعیتی بی‌معنی توصیف می‌کردند، اما با نگاه به گذشته این‌طور به نظر می‌رسد که چین یک حمله برنامه‌ریزی‌شده را به شبکه بیت کوین و صنعت استخراج تدارک دیده است.

تأثیر کوتاه‌مدت ممنوعیت‌های چین را می‌توان به‌عنوان موفقیتی در حد متوسط در نظر گرفت، چراکه باعث سقوط قیمت بیت کوین و افزایش نگرانی‌ها نسبت به وقوع حمله ۵۱ درصد شد.

دیدگاهتان را بنویسید