در حال دریافت اطلاعات
درباره IOTA
About IOTA

آیوتا در مقایسه با ارزهای دیجیتالی چون بیت‌کوین، هنوز راه طولانی در پیش دارد. در حال حاضر بسیاری از کاربران این رمز ارز را به رسمیت شناخته و تراکنش مالی انجام می‌دهند. هدف اصلی از ارائه این ارز دیجیتال، ایجاد شبکه‌ای قوی و امن است که می‌تواند از اینترنت اشیاء بهره ببرد. این چشم‌انداز، انقلابی در انجام تراکنش‌ها ایجاد کرده‌ است که در این مقاله به آن می‌پردازیم. اما آیا رمز ارز آیوتا (IOTA) کاملاً امن است؟

 

IOTA چیست؟

آیوتا اولین ارز دیجیتالی است که از مزیت دستگاه‌های متصل به اینترنت اشیاء (Internet of Things) بهره می‌برد. این رمز ارز طی تلاشی برای ارائه جایگزینی برای بلاک‌چین عرضه شده است. IOTA از یک گراف غیرمدور جهت‌دار (DAG) به نام TANGLE به منظور حل مشکلات مقیاس‌پذیری که در بیت‌کوین وجود دارد استفاده می‌کند و یکی از اهداف طراحی آن نیز تسهیل انجام پرداخت ماشین به ماشین یا M2M است.

از نظر تئوری این شبکه به دلیل قدرت مقیاس‌پذیری بسیار زیاد می‌تواند تعداد نامحدودی از تراکنش‌ها را تأیید کند. به دلیل رویکرد نوآورانه آیوتا، در این سیستم هیچ هزینه‌ای به عنوان کارمزد تراکنش دریافت نشده و تأیید اعتبار نیز فوراً انجام می‌شود.

همانطور که به سمت آینده دیجیتال حرکت می‌کنیم، وابستگی ما به هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء بیشتر می‌شود. بنابراین به یک سیستم قابل اعتماد احتیاج داریم تا بتواند در بستری امن انواع ارتباطات و معاملات را انجام دهد. آیوتا با رویکرد ایجاد شهرهایی هوشمند، تجارت جهانی، هویت دیجیتال، سهولت و کارایی مالی و ارتباطی متمرکز ایجاد شده است.

 

MIOTA چیست؟

ارز دیجیتال شبکه آیوتا، IOTA است و با نماد i نیز نمایش داده می‌شود. اما تعداد بسیار بالای واحدهای ارزی آیوتا (2.779.530.283.277.761) که از پیش تولید شده‌اند، مشکلاتی ایجاد می‌کند و به همین دلیل نیز در صرافی‌های ارز دیجیتال معمولاً از واحد دیگری به نام MegaIota که به اختصار MIOTA نامیده می‌شود، استفاده می‌کنند. هر MIOTA که با نماد mi نمایش داده می‌شود برابر با  آیوتا است. در جدول زیر می‌توانید واحدهای دیگر را ببینید.

نماد

نام

واحد

مقدار

Pi

Peta Iota

 

1.000.000.000.000.000

Ti

Tera Iota

 

1.000.000.000.000

Gi

Giga Iota

 

1.000.000.000

Mi

Mega Iota

 

1.000.000

Ki

Kilo Iota

 

1.000

I

Iota

1

1

 

نحوه کار IOTA و فناوری پشت آن

آیوتا از یک مفهوم ریاضی شامل گراف چرخشی (DAG) بهره می‌برد که در آن برای ارسال یک تراکنش باید دو تراکنش قبلی تأیید شوند. بنابراین آیوتا برای ذخیره و مدیریت بازنمایی‌های عددی به روشی منحصر‌به‌فرد، ساختار داده متفاوتی به نام Tangle را پیشنهاد داده که به آیوتا اجازه می‌دهد تا با حذف موانع توپوگرافی استفاده از بلاکچین، بر مقیاس‌پذیری بیت‌کوین فائق آید.

توکن‌ها مانند XPR از قبل استخراج می‌شوند و معاملات با استفاده از Tangle اعتبارسنجی می‌شوند. به عبارت ساده‌تر، Tangle یک شبکه از گره‌های غیر‌پی‌در‌پی است که در آن به هر گره اجازه داده می‌شود تا به چندین گره دیگر متصل شود.

بنابراین هر گره در گراف Tangle بایستی دو معامله پیشین را در گره‌ای دیگر تأیید کند. نتیجه این روش، افزایش سرعت و افزایش تعداد تراکنش‌ها، حذف مشکلات احتمالی شبکه و متناسب شدن میزان رشد و سرعت شبکه با تعداد کاربران است. در نتیجۀ این امر در شبکه IOTA، تراکنش‌ها می‌توانند به طور ‌همزمان پردازش شوند. تراکنش‌ها ملزم به رعایت ترتیب توالی نیستند و همانطور که گره‌های بیشتری به بخشی از Tangle تبدیل می‌شوند، شبکه نیز کارآمدتر و ایمن‌تر خواهد شد.

از طرفی این سیستم همچنین به استخراج گره کامل نیاز نداشته چرا که هر معامله جدید با ارجاع به دو خرید اخیر قابل تأیید خواهند بود. همین امر زمان پردازش معامله را به شدت کاهش داده و در نتیجه منجر به کاهش تعداد منابع مورد نیاز نیز خواهد شد. این پروتکل اعتبارسنجی هیچ‌‌گونه هزینه‌ای نداشته و به‌همین‌دلیل نیز کارمزد تراکنش‌ها در آن صفر خواهد بود. این بدان معنی است که ارز دیجیتال MIOTA در طیف وسیعی از سیستم‌ها و دستگاه‌ها می‌تواند بدون نیاز به انرژی زیاد مورد استفاده قرار گیرد.

 

امنیت IOTA

آیوتا از یک شبکه توزیع‌نشده غیرمتوالی استفاده می‌کند، بنابراین پس از تأیید یک معامله غیرممکن است که سیستم با هرگونه تداخل خارجی مواجه شود. هر چه شبکه آیوتا از ترافیک بیشتری برخوردار باشد، به تبع امنیت آن نیز بیشتر خواهد بود. جدای از این، شبکه از رمزنگاری برای همه فعالیت‌ها و تراکنش‌ها استفاده می‌کند که خود مانع تداخل می‌شود و داده‌ها و اطلاعات را تا حد ممکن امن نگاه می‌دارد.

 

استخراج IOTA

آیوتا از یک شبکه توزیع‌نشده غیرمتوالی استفاده می‌کند و در نتیجه مانند بلاک‌چین معدنی برای استخراج در کار نیست. کاربران می‌توانند از شبکه برای تأیید معاملات قبلی استفاده کنند و این امر نه تنها نیاز به استخراج‌کننده‌گان و منابع محاسباتی را کاهش می‌دهد بلکه مشکل بزرگ مقیاس‌پذیری و هزینه‌های بالای معاملات را نیز مرتفع خواهد کرد.

 

کیف پول IOTA

از کیف‌ پول‌های زیر می‌توانید برای امنیت IOTA استفاده کنید:

 • Trinity
 • GUI Light
 • Ledger Nano S
 • Nostalgia Light Wallet
 • Coinbase
 • IOTA Wallet Ledger
 • Nelium Wallet

 

مزایای استفاده از آیوتا

از آنجایی‌که آیوتا از شبکه توزیع‌نشده اختصاصی خود یعنی تنگل (Tangle) به جای بلاک‌چین استفاده می‌کند، مزایای منحصر‌به‌فردی نیز خواهد داشت.

 • هزینه تراکنش یا کارمزد صفر
 • بسیار مقیاس‌پذیر و مهندسی شده
 • انجام سریع و بی‌وقفه معاملات
 • عدم نیاز به تجهیزات محاسباتی قدرتمند
 • پردازش مقرون‌به‌صرفه
 • عدم نیاز به منابع زیاد
 • اطمینان از یکپارچگی شبکه
 • بهره‌گیری از سیستم‌عامل غیرمتمرکز
 • امنیت بالا
 • امکان تراکنش خرد و کلان
 • بهره‌گیری از IoT
 • مقابله با حملات کوانتومی

 

IOTA تغییر شگرفی در فضای ارزهای رمزنگاری شده برای حل دو مشکل مهم یعنی هزینه‌های بالای معامله و مقیاس‌پذیری ایجاد کرده است. شبکه Tangle که به منظور کنترل اعتبارسنجی‌ها طراحی شده، برای انجام کار به بلوک و ماینر نیازی ندارد. در این بین به دلیل نوسانات غیرقابل پیش‌بینی لازم است نوسانات زیاد بازار را جدی بگیرید. برای ورود به این بازار جدید، باید اطلاعات را از مراجع معتبر و رسمی دریافت کنید و همواره تلاش کنید تا در جریان آخرین تغییرات و تحولات قرار بگیرید. تلاش کنید تا با تنوع در سرمایه‌گذاری، ریسک این روش را کاهش دهید.

 

کاربران برای ذخیره و نگهداری ‌آیوتا می توانند از اپلیکیشن های معتبر موبایل ، دسکتاپ ، تحت وب و کیف پول های سخت افزاری نیز استفاده کنند. که برای استفاده از این اپ ها نیاز به افتتاح حساب و یا شرایط خاصی نمی باشد و شما در این فضا می توانید بانک خود باشید .

 

برای اطلاع و آموزش نحوه ی استفاده از این کیف پول ها می توانید مقالات آموزش ساخت کیف پول وبلاگ ارزیپتو را مطالعه بفرمایید 

آمار و اطلاعات
بیشترین قیمت
$0.000,000
کمترین قیمت
$0.000,000
حجم معاملات روزانه
0.15 B
سکه در گردش
2.78 B
حجم بازار
5.22 B
عرضه کل
2.78 B