در حال دریافت اطلاعات
درباره اتریوم کلاسیک
About Ethereum Classic

اتریوم کلاسیک که با نماد ETC در بازار ارزهای دیجیتال مورد معامله قرار میگیرد یک هارد فورک از سیستم اتریوم است که موجب افزایش امنیت شبکه بلاک چین اتریوم گردید.

یکی از راه هایی که در فناوری بلاکچین امکان توسعه داخلی این سیستم را فراهم می کند ایجاد هارد فورک و سافت فورک می باشد که دو ساز و کار مناسب برای به روز رسانی در شبکه بلاکچین هستند. هرچند که واژه فورک (Fork) در لغط به معنای چنگال می باشد ولی در سیستم های برنامه نویسی به معنای تقسیم شدن پروژه به دو مسیر مجزا است که معولا دلیل آن به روز رسانی و یا عدم مقبولیت برخی مباحث سیستم توسط مدیران آن می باشد. تفاوت اصلی بین هاردفورک و سافت فورک سازگاری با بلاک چین قبلی است. در هارد فورک این سازگاری وجود ندارد و اگر از بلاک چین جدید استفاده نشود امکان دسترسی به هیچ یک از بروز رسانی ها وجود نخواهد داشت و نمی توان با کاربران سیستم جدید ارتباط داشت. هاردفورک ها معمولا استراتژی و یا حتی محصول جدیدی از یک سیستم هستند که به جهت اختلاف بین توسعه دهندگان برای حل کردن بعضی از مشکلات محصول ایجاد می شوند.

هدف اصلی پیدایش اتریوم کلاسیک حفظ اصالت بلاک چین اتریوم بود. طرفداران این ارز دیجیتال در ابتدا تنها مخالفان هاردفورک بودند؛ اما بعد از هاردفورک، شبکه قدیمی آن طرفداران بیشتری شامل سرمایه‌گذاران ازجمله بری سیلبرت (Barry Silbert)، مدیرعامل شرکت Grayscale، پیدا کرد.

با‌‌‌توجه‌‌‌به اینکه اتریوم کلاسیک سازمانی خودگردان است، توسعه‌دهندگان قصدی برای تبدیل شبکه آن به نهادی انتفاعی ندارند. بنابراین، کاربران این شبکه باید هزینه تراکنش‌ها را پرداخت و ماینرها براساس کار انجام‌شده طبق الگوریتم گواه بر کار (PoW) آن‌ها را دریافت کنند.

برخلاف اتریوم، اتریوم کلاسیک برنامه‌ای برای تغییر الگوریتم خود به الگوریتم گواه بر سهام (PoS) ندارد و هم‌زمان توسعه‌دهندگان متعددی به‌دنبال راه‌حل برای مقیاس‌پذیری و پیشرفت‌های آینده آن هستند. مقیاس پذیری عبارت است ازتوانایی یک سامانه، شبکه یا فرایند به افزایش میزان بار کاری. در سیستم اولیه بلاک چین نمی توان انتظار داشت که تراکنش ها به صورت آنی انجام شوند و از طرفی ویژه گی غیر متمرکز (Decentralized) بودن می تواند موجب کندی شبکه شود.

تراکنش ها توسط یک آدرس عمومی که بلاک چین به فرد می دهد ثبت می شود و به دیگران نشان داده می شود. بنابر این در حالی که هویت واقعی فرد محفوظ مانده تمام معاملات انجام شده او با آدرس عمومی در معرض همگان قرار می گیرد. این آدرس عمومی همان آدرس والت یا کیف پول دیجیتالی است که در جا به جایی ارزهای دیجیتال استفاده می شود. تغییر ناپذیری در بلاک چین به این معناست که اگر چیزی وارد شبکه بلاک چین شود دیگر قابل دستکاری نیست. به بیان ساده تر اگر تراکنشی در سیستم بلاک چین انجام پذیرد دیگر قابل بازگشت نخواهد بود.

قیمت ارز دیجیتال ETC

نمودار قیمتنی ارز دیجیتال ETC پس از عرضه در ژوین 2018 نوسانات بسیاری را تجربه کرده است. نواحی مهم قیمتی 3تا4دلار و 17تا21دلار و 23تا32دلار و نیز سقف قیمتی تاریخی 177دلار میتوانند به عنوان نواحی مهم حمایتی و مقاومتی مورد استفاده تحلیلگران و سرمایه گذاران در بازار ارزهای دیجیتال قرار گیرد. همانند سایر دارایی های مالی قیمت ارز دیجیتال ETC از المان های بسیاری تاثیر پذیر است که در ادامه بعه مهمترین المان ها اشاره خواهد شد.

هزینه تولید به عنوان یک عامل اثر گذار بر قیمت ETC شناخته می شود. برای مثال اگر هزینه مصرف انرژی در کشوری بالا باشد ممکن است ماینرها از نظر صرفه اقتصادی قابل قبول نباشند و در نهایت صاحبان آنها تصمیم به جمع آوری و یا خاموش کردن ماینرها داشته باشند.

صرافی های که ETC در آنها معامله می شود هم تاثیر خود را بر قیمت این رمزارز می گذارند. لیست شدن یک رمزارز و یا Delist شدن آن موجب تغییر قیمت می شود.

مقررات حاکم بر فروش ETC که توسط دولت ها تعیین میشود قیمت آن را تحت تاثیر قرار می دهد.

عوامل اقتصادی همچون دیگر بازار های مالی، در بازار ارزهای دیجیتال نیز موجب تغییرات در قیمت ها می شود. برای مثال سیاست های انبساطی و انقباظی دولت ها برای مهار تورم و یا رکود، می تواند موجب نوسانات قیمتی شدید در بیت کوین و در ادامه کل بازار ارزهای دیجیتال شود.

خرید و فروش ارز دیجیتال ETC

ارز دیجیتال ETC دارای محدودیت حداکثری عرضه در تعداد 200میلیوم توکن است که در دسامبر 2021 تعداد 131میلیون عدد از این رمز ارز در دسترس سرمایه گذاران و معامله گران در بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است.

 

آینده ارز دیجیتال ETC

این رمز ارز از الگوریتم اجماع در سازوکار اثبات کار به منظور تایید تراکنش ها و نیز ساخت بلاک های جدید استفاده میکند. الگوریتم اثبات کارکه به اختصار POW گفته می شود ساز و کاری است که BSV بر اساس آن استخراج می شود. تایید تراکنش ها، ایجاد بلاک های جدید و برقراری امنیت شبکه از مهم ترین وظایف سیستم مبتنی بر POW می باشد. ولی این سیستم دارای عملکرد بسیار کند بوده و برای محیط زیست خطرناک است. POW اشاره به الزام وجود گره ها (ماینرها) در سیستم استخراج دارد که اولین فرایند استخراج ارزهای دیجیتال است.

امروزه ماینر های سراسر جهان مستقیما اتریوم را استخراج نمی کنند، بلکه آن ها همگی به یک محل مجازی به نام استخر استخراج متصل می شوند و برای افزایش شانس استخراج بلاک جدید توان محاسباتی خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند. این عمل در ظاهر به نفع استخراج کنندگان است و هم چنین سرعت تراکنش ها را بیشتر می کند اما در واقع یکی از بدترین خبرها برای شبکه بلا چین می باشد. همانطور که قبلا نیز اشاره شد هدف و رسالت اصلی فناوری بلاک-چین و پیدایش اتریوم تمرکز زدایی و از بین بردن واسطه های مالی است، حال اگر تعداد بسیار زیادی از ماینرها در یک استخر متمرکز شوند می توان گفت شبکه بلاک چین در رسیدن به رسالت خود شکست خورده است.

کیف پول ارز دیجیتال ETC

توکن ETCدر تمام کیف پول هایی که از استاندارد ERC20 و نیز ERC10 پشتیبانی می کنند قابل ذخیره سازی و نگهداری است. فرض کنید بلاکچین اتریوم بخشی از ظرفیت خود را در ازاء مبلغ مشخصی در اختیار سایر کسانی بگذارد که قصد راه انداری یک کوین و یا یک قرار داد هوشمند را داشته باشند، این افراد باید برای استفاده از ظرفیت بلاکچین اتریوم استاندارد های ERC20 را رعایت کنند تا بتوانند توکن های خود را بر این بستر راه اندازی کنند. اینگونه ای افراد می توانند بدون اینکه درگیر طراحی یک شبکه بلاکچین شوند قرارداد های هوشمند خود را راه اندازی کنند. توکن ها زمانی به رمزارز یا یک کوین تبدیل می شوند که خود دارای یک شبکه بلاکچین باشند. از ابتدای راه اندازی بلاکچین اتریوم تا کنون بیش از 280000 توکن سازگار با ERC20 راه اندازی شده است. که بیش از 45 مورد ازین توکن ها به 100 ارز دیجیتال برتر بازار تبدیل شده اند. رمزارزهای شناخته شده ای مانند USDT وBNB در ابتدا توکن هایی بر بستر اتریوم بوده اند.

اتریوم کلاسیک ارز دیجیتالی با نام اختصاری ETC است . اتریوم کلاسیک پلتفرمی محاسباتی open source  است که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کند . این پلتفرم غیرمتمرکز یک ماشین مجازی اتریوم را فراهم می کند که می تواند قراردادهای هوشمند را با استفاده از شبکه بین المللی گره های عمومی اجرا کند . اتریوم کلاسیک با حجم بازار ۵۱۳ میلیون دلار در جایگاه بیست و سوم در بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد.

دو سال بعد از اینکه نسخه ی اولیه اتریوم منتشر شد تصمیم بر این گرفته شد که نهادی مستقل جهت سرمایه گذاری و تامین مالی پروژه های مختلف در زمینه  رمز ارزها گرفتند .

در همان ماه مقاله ای منتشر شد که در مورد آسیب پذیری های امنیتی DAO که می توانست دارایی های دیجیتالی را به سرقت ببرد، هشدار میداد. در ماه ژوئن 3.6 میلیون ETH (تقریباً 50 میلیون دلار) از حساب های DAO به سرقت رفت و بدون رضایت صاحبان آنها و به دلیل آسیب پذیری های موجود به حساب های دیگری منتقل شد.

زمانی که اتریوم کلاسیک ایجاد شد برخی از اعضای جامعه ی اتریوم هارد فورک را رد کرده بودند و اعتقاد داشتند که تغییر بلاکچین امکان پذیر نیست و اصرار به همان نسخه ی اصلی اتریوم را داشتند . در همین زمان اولین بلوک اتریوم کلاسیک در زنجیره اتریوم در سال ۲۰۱۶ توسط استخراج کنندگان تولید شد.

کاربران برای ذخیره و نگهداری اتریوم کلاسیک می توانند از اپلیکیشن های معتبر موبایل ، دسکتاپ ، تحت وب و کیف پول های سخت افزاری نیز استفاده کنند. که برای استفاده از این اپ ها نیاز به افتتاح حساب و یا شرایط خاصی نمی باشد و شما در این فضا می توانید بانک خود باشید .

برای اطلاع و آموزش نحوه ی استفاده از این کیف پول ها می توانید مقالات آموزش ساخت کیف پول وبلاگ ارزیپتو را مطالعه بفرمایید 

آمار و اطلاعات
بیشترین قیمت
$0.000,000
کمترین قیمت
$0.000,000
حجم معاملات روزانه
0.18 B
سکه در گردش
0.13 B
حجم بازار
3.16 B
عرضه کل
0.21 B

بیشتر بدانید

مطالب مرتبط با ارز اتریوم کلاسیک در مجله ارزیپتو