در حال دریافت اطلاعات
درباره تزوس
About Tezos

ارز دیجیتال تزوس با اختصار XTZ  یک شبکه خود اصلاح‎‌گر بلاک‌چین از نوع اثبات سهامِ منبع باز است (Open Source PoS). این شبکه از طریق سیستم عامل غیرمتمرکز خود با گسترش قراردادهای هوشمند، معاملات P2P (Peer-to-Peer) را از طریق رمز ارز XTZ (که Tezzie نامیده می‌شود) ارائه می‌دهد.

بلاک‌چین Tezos همچنین ایجاد برنامه های غیرمتمرکز (DApps) را راحت کرده است و به عنوان یک رقیب بالقوه برای Ethereum شناخته می‌شود.

رمز ارز تزوس، با جمع آوری 232 میلیون دلار، بزرگترین عرضه اولیه (ICO) کوین را در تمام دوران داشت‌؛ اما پس از راه اندازی با مشکلات و تاخیرهای قابل توجهی روبرو شد. تزوس با قیمت فعلی و سقف بازار بیش از 3.5 میلیارد دلار‌، یکی از 40 رمز ارز برتر در حال حاضر است.

پروژه تزوس توسط آرتور بریتمن با نام مستعار "LM Goodman" در سال 2014 با هدف ارائه راه حل‌های جدید برای مشکلی که سیستم عامل‌های بلاک‌چین امروز با آن روبرو هستند‌، راه اندازی شد:

این پروژه چهار مسئله اصلی را مشکل شبکه های معروف مانند Bitcoin می‌داند که عبارتند از:

  • مشکلات پروتکلی Fork (انشعاب) که از ناتوانی یک شبکه در انطباق با تغییرات بلاک‌چین رخ می‌دهد.
  • هزینه های بالا و متمرکزبودن شبکه بلاک‌چین بر پایه مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) که باعث کندی شبکه می‌شوند.
  • محدودیت زبان معامله در مدل برنامه نویسی Bitcoin و ایجاد مشکل در اجرای قراردادهای هوشمند.
  • نگرانی های امنیتی در مورد تصویب دارایی های دیجیتال.

 

شبکه خود اصلاح‌گر تزوس چه مشکلی را حل می‌کند؟

اکثر شبکه های بلاک‌چین نسل اول، مانند بیت کوین و اتریوم محدودیت‌های خاصی دارند که توسعه دهندگان فقط می‌توانند با اعمال تغییرات بزرگ این مشکلات را رفع کنند.

گاهی اوقات‌، یک Fork ممکن است تنها راه حل باشد‌، که می‌تواند باعث ایجاد اختلال و تفرقه در جامعه شود‌، همانطور که در مورد Bitcoin Cash در سال 2020 مشاهده کردیم.

بلاک‌چین (تزوس (XTZ با عملکرد به عنوان یک بلاک‌چین خود اصلاح‌گر، این مشکل را حل می‌کند. بلاک‌چین تزوس به گونه ای طراحی شده است که یک شبکه معاملات غیرمتمرکز‌، خودکار و همتا به همتا است که توسط قراردادهای هوشمند تسهیل می‌شود.

 با از بین بردن مدل (PoW)‌، این پلتفرم یک مدل نماینده اثبات سهام (DPoS) را اجرا کرد. این مجموعه به ذی‌نفعان خود توانایی مشارکت در پروتکل‌های مهم و تصمیمات حکمرانی را می‌دهد.

از منظر فنی‌، زبان برنامه نویسی مورد استفاده برای ساخت تزوس‌ ( (OCamlقادر به شناسایی سه عنصر اصلی در زنجیره است: بلوک ها‌، پروتکل ها و معاملات. هر ماژولی که در OCaml نوشته شده و روی زنجیره پیاده سازی شده باشد می‌تواند وضعیت کلی آن را به روزرسانی کند.

 

تزوس چند تراکنش در ثانیه (TPS) می‌تواند انجام دهد؟

تزوس قادر است تا 40 تراکنش در ثانیه (TPS) را تسهیل کند. این بسیار بالاتر از TPS بدست آمده توسط بیت کوین و Ethereum است که به ترتیب 4.6 TPS و 15 TPS است.

ویژگی دیگری که تزوس به خاطر آن شناخته شده است - که آن را از بلاک‌چین های نسل اول و دوم متمایز می‌کند - توانایی اجرای تغییرات واقعی در زنجیره در صورت لزوم است. در زنجیره های دیگر‌، تغییرات پروتکل می‌تواند منجر به Hard Fork‌، و در نتیجه‌، جدایی و اختلاف در جامعه شود.

 

زمان بلوک سازی

تولید بلوک در تزوس حداقل 1 دقیقه در هر بلوک تنظیم شده است. با این حال‌، این مدت زمان ممکن است بسته به شرایط شبکه متفاوت باشد. پس از آن‌، به محض تولید 4096 بلوک‌، یک "چرخه" در بلاک‌چین تزوس منعقد می‌شود. بهترین حالت برای هر چرخه این است که در دو روز و 20 ساعت و 16 دقیقه نهایی شود. اما دوباره‌، این کاملاً به سرعت نهایی هر بلوک بستگی دارد.

 

بررسی اجمالی تزوس

پروژه تزوس علی رغم وعده بلند خود مبنی بر ایجاد پروتكلی جامعه محور‌، در فضای رمز ارزها بسیار بحث برانگیز بوده است. بسیاری معتقد بودند که این پروژه از قبل اصول اساسی لازم برای ایجاد یک پروتکل واقعاً غیرمتمرکز و بدون خطر انشعاب سخت و تقسیم را دارد.

و با نگاهی به جایگاه امروز این پروژه‌، قول خود در مورد ایجاد پروتكلی را كه بتواند خودکار و بدون Fork Hard ساخته شود‌، نادیده نگرفته است. با این حال‌، حوادثی که پس از اثبات ICO آن ثابت شد که این تیم خود تزوس بود که از مشکلی که می‌خواستند برای حل آن استفاده کنند کاملاً در امان نبود.

 

نقشه راه تزوس

هیچ نقشه راه رسمی ‌برای تزوس وجود ندارد‌، اما این توسعه دهندگان به طور مداوم برای ارتقا شبکه های ضروری، با جامعه تزوس کار می‌کنند. جدیدترین بروزرسانی که در این زنجیره ارائه شده است Carthage 2.0 است که در مارس 2020 اجرا شد.

 

چگونه می‌توان تزوس استیک کرد؟

از آنجا که این پلتفرم تحت مدل DPoS اجرا می‌شود‌، دیگر هیچ الزامی ‌به استخراج ندارد. درعوض‌ "staking" را اجرا می‌کند. برای این کار‌، یک دارنده XTZ باید کوین‌های خود را در یک قرارداد هوشمند، به یک "Baker" (همان ماینر) خاص اختصاص دهد.

 

Tezos را در چه کیف پولی نگهداری کنیم؟

کیف پول های بسیاری وجود دارند که امکان دسترسی به محصولات تزوس را دارند‌، مانند کیف پول Ledger Wallet‌، Binance‌، Coinbase، Atomic Wallet و غیره. آنها ROI های مختلفی را ارائه می‌دهند و هزینه های مختلفی را نیز از آنها دریافت می‌کنند.

 

کاربران برای ذخیره و نگهداری تزوس می توانند از اپلیکیشن های معتبر موبایل ، دسکتاپ ، تحت وب و کیف پول های سخت افزاری نیز استفاده کنند. که برای استفاده از این اپ ها نیاز به افتتاح حساب و یا شرایط خاصی نمی باشد و شما در این فضا می توانید بانک خود باشید .

 

برای اطلاع و آموزش نحوه ی استفاده از این کیف پول ها می توانید مقالات آموزش ساخت کیف پول وبلاگ ارزیپتو را مطالعه بفرمایید 

آمار و اطلاعات
بیشترین قیمت
$0.000,000
کمترین قیمت
$0.000,000
حجم معاملات روزانه
0.45 B
سکه در گردش
0.86 B
حجم بازار
4.42 B
عرضه کل
0.00