information

درباره چین لینک

پروتوکل chainLink به عنوان پروژه ای با هدف ایجاد ارتباط بین دنیای خارج با بلاک چین بر بستر شبکه بلاک چین اتریوم طراحی و توسعه داده شد. ایت پلتفرم دارای یک توکن کاربردی است که با نماد link در بازار ارزهای دیجیتال مورد معامله قرار میگیرد. توکن ها نمادهای قابل معامله ای هستند که بر اساس استانداردهای تعریف شده یک سیستم بلاک چین بر بستر آن شکل گرفته اند. به بیان ساده تر سیستم های بلاک چین شناخته شده ای مانند بیت کوین، اتریوم، بایننس چین و سایر شبکه های موجود در دنیای ارزهای دیجیتال، این امکان را فراهم کرده اند که افرادی که نیازمند داشتن کوین هستند، مجبور به طراحی سیستم بلاک چین جدیدی نباشند و بتوانند از ظرفیت این شبکه ها استفاده کنند.

برای مثال با رعایت استانداردهای شبکه اتریوم که با نام ERC20 شناخته می شود، می توان یک توکن بر بستر این شبکه ایجاد کرد. بنابراین اصلی ترین تفاوت یک کوین با توکن در این است که کوین دارای یک سیستم بلاک چین اختصاصی است، در حالی که توکن ها از بلاک چین های دیگر موجود استفاده می کنند و در واقع بر بستر یک شبکه بلاک چین دیگر میهمانند.

از توکن ها می توان در امور مالی غیر متمرکز و حتی در بازی های ویدیویی استفاده کرد، در حالی که هم چنین می توان توکن ها را مانند هر ارز رمزنگاری شده ی دیگری مورد معامله و خرید و فروش قرار داد.

توکن های کاربردی به منظور نقل و انتقالات و یا حتی خرید فروش مورد استفاده قرار می گیرند. به عبارت دیگر از توکن های کاربردی می توان برای پرداخت هزینه های استفاده از خدمات یک پلتفرم خاص استفاده کرد. به طور مثال برای استفاده از خدمات پلتفرم چین لینک و پرداخت هزینه این خدمات باید از توکن اختصاصی آن به نام لینک (link) استفاده کرد.

قیمت ارز دیجیتال Link

نمودار قیمتی ارز دیجیتال Link پس از عرضه در ژانویه2019 نوسانات بسیاری را تجربه نموده است. نواحی قیمتی 13.6تا14.7 و 32تا37دلار و نیز سقف قیمتی تاریخی 52دلار میتوانند به عنوانت نوحاحی مهم حمایتی و مقاومتی مورد استفاده تحلیلگران و سرمایه گذاران قرار گیرند.

عرضه و تقاضای بازار یکی از مهم ترین المان های تاثیرگذار بر قیمت link است که اندازه گیری آن منوط به داده های درون شبکه مانند Inflow و Outflow می باشد. به بیان ساده تر، ورود و خروج link صرافی ها به عنوان میزان عرضه و تقاضای این رمزارز در نظر گرفته می شود. ورود این ارزدیجیتال به صرافی ها نشانه ی عرضه و خروج آن از صرافی ها نشان دهنده ی تقاضای این ارزدیجیتال خواهد بود.

رقابت بین link و دیگر رمزارزها در مورد عملکرد سیستم می تواند موجب تغییراتی در قیمت این رمزارز باشد.

صرافی های که linkدر آنها معامله می شود هم تاثیر خود را بر قیمت این رمزارز می گذارند. لیست شدن یک رمزارز و یا Delist شدن آن موجب تغییر قیمت می شود.

خرید و فروش ارز دیجیتال Link

ارز دیجیتال Link دارای محدودیت عرضه در تعداد یک میلیارد توکن است که در ژانویه 2022 تعداد 467میلیون عدد از این توکن در بازار ارزهای دیجیتال در دسترس سرمایه گذاران قرار گرفته است.

آینده ارز دیجیتال Link

همانطور که پیشتر نیز اساره شد این پلتفرم بر بستر شبکه اتریوم طراحی شده است که از الگوریتم اجماع در سازو کار اثبات کار به منظور تایید تراکنش ها و نیز ساخت بلاک های جدید در شبکه استفاده میکند. سازوکار استخراج ارزهای دیجیتال به انواع مختلفی تقسیم می شود، که هریک دارای مزایا و معایب منحصر به فردی هستند. هرچند ترجمه کلمه ماینینگ به استخراج، در بازار ارزهای دیجیتال به خوبی نمی تواند مفهوم این سازوکار را روشن کند، اما به طور ویژه ای مورد استفاده قرار می گیرد. این فرایند در طول سال های اخیر و با گسترش شبکه بلاک چین و بازار ارزهای دیجیتال، دچار تغییرات و پیشرفت های گوناگونی شده است که به عنوان یکی از اصلی ترین المان های تحلیل بنیادی هر یک از رمزارزها شناخته می شود.

روش اثبات کار که اولین بار توسط بیت کوین به کار گرفته شد، فرایندی است که تایید تراکنش-ها را توسط لجر های مختلف توضیح می دهد. این فرایند که از الگوریتم اجماع استفاده می کند، سازوکار تأیید یک تراکنش توسط تقریبا دوسوم لجر های فعال در شبکه می باشد.

به بیان ساده تر، در سیستم بانکی سنتی فرایند تأیید تراکنش ها توسط بانک انجام می شد. با توسعه فناوری بلاک چین، این فرایند به لجر های مختلفی در سراسر دنیا سپرده شد. حال اگر، یک تراکنش یا همان جابه جایی بیت کوین بین کیف پول های دیجیتال اتفاق بیفتد، این جابه-جایی توسط یک لجر محاسبه و انجام می شود. پس از آن که یکی از لجرها یک تراکنش را تأیید کند، نیازمند تأیید توسط حداقل دوسوم لجرهای فعال در شبکه است. این فرایند به عنوان الگوریتم اجماع شناخته می شود که فرایند تأیید نهایی تراکنش پس از اثبات کار یک لجر می باشد.

همانطور که گفته شد، سازوکار اثبات کار نیازمند دستگاه های پردازنده ای است که بتوانند محاسبات پیچیده شبکه بلاک چین را انجام دهند. این دستگاه ها که به عنوان ماینر شناخته می-شوند، مستلزم مصرف بیش از حد معمول انرژی برق و هم چنین هزینه های نگهداری نسبتا بالایی می باشند. به دلیل استفاده زیاد از انرژی برق، این سازوکار مورد حمایت دوست داران محیط زیست قرار نگرفته است و همواره تاثیر منفی بر قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در بازار داشته است. رمزارزهایی هم چون بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و دوج کوین از سازوکار اثبات کار به منظور تأیید تراکنش های شبکه استفاده می کنند.

توکن سوزی های پلتفرم Link نیز میتواند در بررسی آینده این رمزارز مورد توجه واقع شود. سوزاندن توکن به معنی حذف دائمی کوین های در گردش یک ارزدیجیتال خاص است که معمولا این حرکت برای اهداف ضد تورمی انجام می شود. به بیان دیگر، توکن سوزی ساز و کاری مشابه تجمیع سهام در بازار اوراق بهادار می باشد. توسعه دهندگان هر توکن، با سوزاندن توکن ها و کم کردن عرضه آن ها در بازار، موجب افزایش قیمت و یا جلوگیری از کاهش قیمت توکن ها می شوند.

برای انجام این کار توکن ها وارد یک کیف پول عمومی غیر قابل بازگشت می شوند که به آن کیف پول آدرس خوار گفته می شود. این کیف پول ها درحالی که کاملا فریز شده اند، توسط تمامی گره ها (Node) قابل مشاهده اند. از آنجایی که توکن های حاکمیتی همانند تمام توکن-های دیگر، در بازار ارزهای دیجیتال قابل معامله هستند، ممکن است سهم بزرگی از آنها توسط یک نهنگ در بازار بلعیده شود. به بیان دیگر، توکن های حاکمیتی نباید در بازار معامله شوند، چراکه ممکن است بخش زیادی از آنها توسط عده کمی خریداری شود و موجب تمرکز اختیار رای دهندگی در بلاک چین شود.

کیف پول ارز دیجیتال Link

توکن Link در تمام کیف پول هایی که از استاندارد ERC20 و نیز ERC10 پشتیبانی می کنند قابل ذخیره سازی و نگهداری است. فرض کنید بلاکچین اتریوم بخشی از ظرفیت خود را در ازاء مبلغ مشخصی در اختیار سایر کسانی بگذارد که قصد راه انداری یک کوین و یا یک قرار داد هوشمند را داشته باشند، این افراد باید برای استفاده از ظرفیت بلاکچین اتریوم استاندارد های ERC20 را رعایت کنند تا بتوانند توکن های خود را بر این بستر راه اندازی کنند. اینگونه ای افراد می توانند بدون اینکه درگیر طراحی یک شبکه بلاکچین شوند قرارداد های هوشمند خود را راه اندازی کنند.

توکن ها زمانی به رمزارز یا یک کوین تبدیل می شوند که خود دارای یک شبکه بلاکچین باشند. از ابتدای راه اندازی بلاکچین اتریوم تا کنون بیش از 280000 توکن سازگار با ERC20 راه اندازی شده است. که بیش از 45 مورد ازین توکن ها به 100 ارز دیجیتال برتر بازار تبدیل شده اند. رمزارزهای شناخته شده ای مانند USDT وBNB در ابتدا توکن هایی بر بستر اتریوم بوده اند.

چین لینک با نماد اختصار LINK در سال 2015 توسط سرگی نازاروف و با همکاری استیو الیس توسعه داده شد و در سال 2017 به صورت ICO توکن خود را با نام ER-20 را به فروش گذاشت.

چین لینک شبکه ی اوراکلی غیر متمرکزی است که پلی مابین قراردادهای هوشمند، مانند قراردادهای اتریوم و اطلاعات خارج از آن ایجاد می کند. خود شبکه بلاک چین توانایی ارتباط برقرار کردن با خارج از نرم افزار را به روشی ایمن ندارد. برنامه ی اوراکلی  غیر متمرکز چین لینک ، به قراردادهای هوشمند اجازه می دهد با اطلاعات خارج از شبکه ارتباط بگیرد ،بنابراین قراردادها می توانند براساس داده هایی که خود شبکه اتریوم قادر به ارتباط با آنها نیست، انجام شوند. بلاکچین لینک ،جزئیات تعدادی از موارد استفاده شده برای سیستم خود را نشان می دهد . یکی از این موارد استفاده مربوط به نظارت بر منابع آب در شهرهایی است که بطور غیرقانونی آب را آلوده می کنند  .

برنامه ی اوراکلی چین لینک می تواند این داده ها را ردیابی کرده و مستقیماً با یک قرارداد هوشمند تغذیه کند. این قرارداد هوشمند می تواند برای اجرای جریمه ها ، انتشار هشدارهای جاری شدن سیل به شهرها یا اعلان به شرکت هایی استفاده شود که مقدار زیادی از آب یک شهر را مصرف می کنند. تا ژانویه ی سال ۲۰۲۱، بازار سرمایه ی چین لینک به ارزش ۸.۶ میلیون دلار رسید و هر لینک ۲۱.۵۳ دلار قیمت گذاری شد.

کاربران برای ذخیره و نگهداری چین لینک می توانند از اپلیکیشن های معتبر موبایل ، دسکتاپ ، تحت وب و کیف پول های سخت افزاری نیز استفاده کنند. که برای استفاده از این اپ ها نیاز به افتتاح حساب و یا شرایط خاصی نمی باشد و شما در این فضا می توانید بانک خود باشید .

 

برای اطلاع و آموزش نحوه ی استفاده از این کیف پول ها می توانید مقالات آموزش ساخت کیف پول وبلاگ ارزیپتو را مطالعه بفرمایید 

این مطلب را به اشتراک بگذارید 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست