information

درباره لایت کوین

لایت کوین ارز دیجیتالی است که در سال ۲۰۱۱ توسط مهندس سابق گوگل و کوینبیس به نام چارلی لی به بازار عرضه شد . لایت کوین ارزی برپایه ی شبکه همتا به همتاست و یکی از مشتقات بیت کوین محسوب می شود و بسیار به بیت کوین شبیه است. لی برای ایجاد لایت کوین، کدهای پایه ی بیت کوین را کپی کرد ،عرضه ی کل را افزایش داد و سرعتی را که در آن بلاک های جدید به بلاک چین اضافه می شدند، تغییر داد. به طور تقریبی تنها ۸۴ میلیون لایت کوین ایجاد شده است که  چهار برابر منبع بیت کوین بود. همچنین لایت کوین بلاک های جدیدی با سرعت ۲.۵ دقیقه سریعتر از بیت کوین ایجاد می کند. این امر به لایت کوین اجازه می دهد که تراکنش ها را بسیار سریعتر از بیت کوین تایید کند .

لایت کوین نیز مانند بیت کوین براساس شبکه پرداخت جهانی منبع باز است و ارزی کاملا غیر متمرکز محسوب می شود که توسط هیچ  مرجع قدرتی کنترل نمی شود. لایت کوین را به نام نقره ای برای طلای بیت کوین می شناسند . وقتی روش پرداخت لایت کوین  را مورد بررسی قرار دهیم، در روزهای ابتدایی با بیت کوین از نظر الگوی پرداخت ارتباطاتی وجود داشت. اگرچه ممکن است تصور شود که الگوی پرداخت لایت کوین با بیت کوین همگرا می شود ، اما مشخص شده است که امروزه رابطه کمی از الگوهای پرداخت لایت کوین در مقابل بیت کوین وجود دارد و این الگوها با گذشت زمان همچنان متفاوت هستند. لایت کوین، به طور مداوم از نظر سرمایه بازار در میان بزرگترین ارزهای رمزنگاری شده است (اگرچه هنوز خیلی پایین تر از بیت کوین قرار گرفته است) و در حال حاضر بیش از 66 میلیون سکه در گردش دارد.

کاربران برای ذخیره و نگهداری لایت کوین می توانند از اپلیکیشن های معتبر موبایل ، دسکتاپ ، تحت وب و کیف پول های سخت افزاری نیز استفاده کنند. که برای استفاده از این اپ ها نیاز به افتتاح حساب و یا شرایط خاصی نمی باشد و شما در این فضا می توانید بانک خود باشید .

در این مقاله قصد داریم که به ارائه اطلاعاتی در رابطه با یکی از مشهورترین ارزهای دیجیتال، یعنی ارز دیجیتال لایت کوین بپردازیم. در صورتی که به دنبال آشنایی بیشتر با این ارز دیجیتال هستید تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید. ارز دیجیتال لایت کوین یکی از ارزهای دیجیتال پرطرفدار در کنار ارز  دیجیتال بیت کوین است و در قیاس با سایر ارزهای دیجیتال نیز در زمره ارزهای دیجیتال قدیمی به حساب می آید. افرادی که به دنبال خرید رمز ارز لایت کوین هستند ضروری است که پیش از خریداری آن، اطلاعات لازم و کافی در مورد آن بدست بیاورند.  رمز ارز لایت کوین به مانند رمز ارز مشهور بیت کوین شناخته شده است و قدمت طولانی دارد و یک رمز ارز پایه به حساب می آید.

ارز دیجیتال لایت کوین چیست؟

این ارز دیجیتال از جمله رمز ارزهای همتا به همتا محسوب می شود که با استفاده از آن امکان پرداخت های سریع با هزینه کمتر در کل دنیا وجود دارد. شبکه پرداخت آن نیز به صورت متن باز و بر پایه تکنولوژی معروف بلاک چین می باشد. با استفاده از این پروتکل می توان سرمایه خوب دیجیتالی همانند لایت کوین را بدون واسطه و به صورت نامتمرکز در سراسر جهان انتقال داد. 

به مانند رمز ارز بیت کوین، از طریق رمز نگاری و استخراج امنیت شبکه آن تضمین شده می باشد. تراکنش هایی که از طریق این رمز ارز صورت می پذیرد از سرعت بالاتری در قیاس با بیت کوین برخوردار است.

لایت کوین چگونه ساخته می‌شود؟

به مانند بسیاری از ارزهای دیجیتالی که وجود دارد این رمز ارز نیز از سوی دولت و یا سازمانی ساخته نمی شود. به مانند رمز ارز بیت کوین، مرحله ساخت و تولید آن نیز از طریق ماینینگ انجام می پذیرد. در یک تعریف ساده می توان گفت، ماینینگ در حقیقت پردازش یک تعداد از شبکه های این رمز ارز و یا رمز ارزهای دیگر است . در واقع برای تمامی شبکه های بلاک چین، ماینینگ قابل انجام است. محدودیت هایی در زمینه عرضه لایت کوین نیز مشاهده می شود. تعداد سکه هایی که وایت پیپر برای آن در نظر گرفته است در حدود هشتاد و چهار میلیون سکه است که در قیاس با بیت کوین این محدودیت 4 برابر می باشد. شبکه این رمز ارز در هر 2.5 دقیقه توانایی تولید یک بلوک را دارد که در قیاس با ده دقیقه شبکه رمز ارز بیت کوین این نسبت چهار برابر است.

ماینینگ در لایت کوین به بیت کوین شباهت فراوانی دارد. برای ماینینگ این بلوک ها از طریق برنامه های ماینینگ مورد بررسی قرار می گیرند و ماینرهای علاقمند می توانند آن ها را ببینند.

رمز ارز لایت کوین چگونه کار می کند؟

طرز کار لایت کوین با استفاده از الگوریتم PoW بر اساس گواه اثبات کار است. تولید بلوک ها توسط این الگوریتم با سرعت 4 برابر در مقایسه با الگوریتم بیت کوین انجام می پذیرد و همانطور که گفته شد سرعت آن در هر واحد 2.5 دقیقه می باشد.

 پردازش تراکنش های آن با بهره گیری از موتورهای محاسباتی انجام می پذیرد.  در ادامه این پروسه با استفاده از ماینرها( که در شبکه با موتور حسابگر خود عمل می کند) تراکنش ها را مورد تایید قرار می دهد. به ازای این عمل سکه ها به منظور پاداش دریافت می شود. این الگوریتم به کاربران این اجازه را می دهد که بتوانند از سخت افزارهای CPU و GPU نیز بهره ببرند.

ماینینگ لایت‌کوین

ماینر هایی که در شبکه لایت کوین در حال فعالیت هستند از طریق پاداش هایی که برای ماینینگ داده می شود تمایل و انگیزه برای ادامه کار پیدا می کنند. در صورتی که یک ماینتر بتواند یک بلوک را استخراج کند در این صورت پنجاه لایت کوین به وی جایزه داده می شود. به مرور زمان جوایز کم تری داده می شود که به این فرآیند کاهش جایزه یا نصف شدن جایزه گفته می شود که در یک مسیر معین تا بدست آوردن لایت کوین نهایی ادامه پیدا خواهد کرد.

 سوالی که اینجا مطرح است این است که آیا یک ماینر امکان ایجاد تغییر در لایت کوین ها را دارد و یا این که می تواند برای کپی تراکنش ها و  ارسال سکه هایی معین به مقصد خاص اقدام کند؟ چنین اقدامی در ارزهای دیجیتال امکانپذیر نیست و ماینرهای دیگر، در صورت چنین اقدام کلاهبردارانه ای متوجه خواهند شد. ماینری که این اقدام را می فهمد هویتش معلوم نمی شود. تنها مسیری که از طریق آن می توان سیستم امنیتی را دور زد این است که سهم بیشتری از ماینرها به منظور انجام دادن یک تراکنش تقلبی هماهنگ شوند که می توان گفت غیرممکن است.

 به مانند بسیاری از ارزهای دیجیتالی که وجود دارد، ماینینگ لایت کوین برای سوددهی به سخت افزارهای رایانه ای حرفه ای نیاز دارد به همین منظور سخت افزارهای اختصاصی نیز وجود دارد. به منظور ماینینگ اولیه، البته می توان برخلاف بیت کوین سخت افزارهای ساده تری نیز داشت البته سودآوری حداقلی خواهد داشت.

 آینده ارز دیجیتال لایت کوین

نظرهای بسیار متفاوتی در مورد آینده ارز دیجیتال لایت کوین وجود دارد. برخی از نظرات آینده ارز دیجیتال لایت کوین را روشن می دانند و برای آن روند مثبتی را پیش بینی می کنند برخی از کارشناسان نیز به آینده ارز دیجیتال لایت کوین چندان خوشبین نیستند. بر اساس نظر برخی از کارشناسان ارز دیجیتال ، ارز دیجیتال لایت کوین از اطمینان بالایی برخوردار نیست لذا کسانی که بر روی آن سرمایه گذاری کرده اند در 3 سال آینده سودی را به صاحبان خود نخواهد داد.

تحلیل گران  DigitalCoin Price بر این اعتقاد هستند که ارز دیجیتال لایت کوین در آینده قیمت معمولی را دنبال می کند و این روند که رشد لاک پشتی است تا 2025 ادامه دار خواهد بود. بر اساس تحلیل این کارشناسان در انتهای سال 2022 هر لایت کوین در حدود 101 دلار قیمت خواهد داشت.  نظر متفاوت دیگری نیز در این زمینه وجود دارد و به تحلیل گران Long Forecast تعلق دارد این است که پس از پایین آمدن ناگهانی قیمت ارز دیجیتال لایت کوین در ابتدای سال 2022  قیمت آن بالا می رود. بر اساس تاریخ ارز دیجیتال لایت کوین می توان گفت که همواره این ارز دیجیتال نوسان شدیدی داشته است و نگه داری آن دارای ریسک زیادی است.

 هدف ارز دیجیتال لایت کوین

ارز دیجیتال لایت کوین، پس از این که بیت کوین در سال 2011، فعالیت خود را آغاز کرد معرفی شد. از زمانی که تولید آن آغاز شده است تا هم اکنون، بین افرادی که در زمینه ارز دیجیتال فعالیت می کنند محبوبیت زیادی را بدست آورده است. با توجه به گفته های موسسان و مدیران آن؛ هدف این است که از ارز دیجیتال لایت کوین برای مقاصد روزمره و ارزان استفاده شود. ارز دیجیتال لایت کوین در شبکه خود از دو الگوریتم بهره می برد و برای کاربران این امکان را فراهم می سازد تا کاربران در حداقل زمان بیشترین معاملات را انجام دهند. در واقع با ارز دیجیتال لایت کوین حجم بالایی از مبادلات با سرعت حداکثر و هزینه حداقلی در قیاس با بیت کوین انجام می شود.

 مزایا و معایب ارز دیجیتال لایت کوین

مزیت اصلی که برای ارز دیجیتال لایت کوین می توان در نظر گرفت این است که هم سرعت بسیار زیادی دارد و هم این که مقرون به صرفه است. معاملاتی که به ارز دیجیتال لایت کوین مربوط است در مدت زمان بسیار کوتاهی و حدود چند دقیقه انجام می شود و هزینه های معامله نیز بسیار کم است. به همین دلیل نیز به عنوان یک جایگزین مناسب برای بیت کوین خصوصا در کشورهای در حال توسعه تبدیل شده است چرا که در این کشورها هزینه هایی که برای پشتیبانی رمز ارزها وجود دارد یک عمل موثر در تعیین پشتیبانی از آن ها است.

از دیگر مزیت های ارز دیجیتال لایت کوین این است که از حریم خصوصی و توانایی انعطاف پذیری زیادی برخوردار است. مهم ترین عیبی که برای ارز دیجیتال لایت کوین می توان در نظر گرفت این است که همواره دچار نوسانات شدید و سریعی بوده است که نگه داری آن را با ریسک بالا مواجه می کند.

 موسس ارز دیجیتال لایت کوین

ارز دیجیتال لایت کوین توسط چه کسی معرفی شد؟ شخصی که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت دارد و شناخته شده است یعنی چارلی لی به عنوان موسس ارز دیجیتال لایت کوین شناخته می شود.  وی از جمله کسانی است که به عنوان استخراج کننده اولیه بیت کوین نیز شناخته می شود و یک متخصص در زمینه کامپیوتر می باشد که به عنوان مهندس در شرکت گوگل نیز فعالیت داشته است.

یکی از حامیان سرسخت ارزهای دیجیتال، همین چارلی لی است. وی مدیر لایت کوین نیز محسوب می شود که همراه با تیم توسعه دهنده هسته برای توسعه این ارز دیجیتال تلاش می کند. چارلی از اولین کسانی است که در زمینه ارز دیجیتال فعالیت داشته است و در واقع می توان گفت که  در صنعت ارز دیجیتال از شخصیت های نامی و مشهور است.  

سرعت تراکنش ها در لایت کوین

همان طور که گفته شد یکی از مزیت هایی که ارز دیجیتال لایت کوین دارد این است که از سرعت تراکنش بالایی برخودار است. میانگین سرعت آن برای استخراج 2.5 دقیقه است. این در شرایطی است که برای استخراج هر بلوک بیت کوین ده دقیقه زمان لازم است که در مواردی در صورتی که انباشتگی در شبکه وجود داشته باشد و شاهد کندی در استخراج باشیم ممکن است که تراکنش ها تا 29 دقیقه نیز طول بکشد. برای کسانی که در طول روز تراکنش های کوچک زیادی را انجام می دهید این ویژگی بسیار مناسب است. این افراد با استفاده از ارز دیجیتال لایت کوین می توانند در طول پنج دقیقه به دو تاییدیه دسترسی داشته باشند. در کونوس بیت این عدد ده است و در بیت کوین تاییدیه ده دقیقه می باشد.

قیمت ارز دیجیتال لایت کوین

در همان ابتدا که ارز لایت کوین عرضه شد، از قیمت بسیار اندکی برخوردار بود. در زمانی که عرضه اولیه شد در حدود سه دلار قیمت داشت که برای مدت زمان زیاد قیمت آن بر روی سه دلار ثابت ماند. اولین حرکتی که ارز دیجیتال لایت کوین از خود نشان داد مربوط به نوامبر 2013 است که روند روبه رشدی را آغاز کرد و به سه برابر قیمت خود دست یافت و در مدت زمان اندکی قیمت آن به 40 دلار رسید. اما رشد قیمت ارز دیجیتال لایت کوین چندان دوام نداشت و در مه 2014 به کانال 10 دلار نزول کرد و در اکتبر همان سال به قیمت عرضه اولیه یعنی سه دلار رسید و تا 2017 بین 1 تا 4 دلار در حال نوسان بود.  راه اندازی پروتکل جدید در مارس 2017 موجب رشد قیمتی آن تا 16 دلار شد و شروع پروتکل جدید در ماه مه قیمت آن را به سی دلار رساند. در ادامه قیمت آن به 70 دلار رسید و بعدا به کانال 40 دلار بازگشت. در دسامبر 2017 به 100 دلار و در دسامبر همان سال به 350 دلار رسید. سال 2018 برای تمامی رمز ارزها و لایت کوین نزولی بود در سال 2019 به 130 دلار رسید و سپس به کانال 60 دلار بازگشت. تاریخ این رمز ارز بیانگر روند به شدت نوسانی آن است.  در حال حاضر در سال 2021 قیمت آن 236 دلار است و در رده چهاردهم رمز ارزها قرار دارد.

امنیت شبکه لایت کوین در چه سطحی است؟

معمولا کسانی که در زمینه رمز ارزها فعالیت دارد به دنبال این هستند که رمز ارز دیجیتال مورد نظر آن ها در چه سطح امنیتی قرار دارد. لایت کوین از جمله رمز ارزهایی است که بر اساس بلاکچین می باشد و رمزنگاری آن از استحکامات بسیار بالایی برخوردار است به گونه ای که شکستن آن ناممکن است.

به مانند ارز دیجیتال بیت کوین و تعداد دیگری از رمز ارزها، لایت کوین برای این که از تایید معاملات اطمینان حاصل کند و به سرعت بالا و بدون خطا دسترسی داشته باشد از الگوریتم PoW  بهره می برد که  موجب می شود تا از تحمیل هزینه های اضافی و زیاد و همچنین حملات جلوگیری شود. 

خرید و فروش ارز دیجیتال لایت کوین

در بین تمامی رمز ارزهایی که وجود دارد رمز ارز لایت کوین به رمز ارز پایه به حساب می آید که به صورت گسترده در دسترس است. بر همین اساس خرید و فروش آن از طریق بسیاری از صرافی ها امکانپذیر است. از جمله صرافی هایی که خرید و فروش این رمز ارز را انجام می دهند صرافی های  هوبی، گلوبال، بایننس، کوین، بیس پرو، OKEx و   Kraken می باشند. همچنین رمز ارز لایت کوین را می توان با دلار، وون کره، یورو و ارزهای دیگری مبادله کرد.

برای اطلاع و آموزش نحوه ی استفاده از این کیف پول ها می توانید مقالات آموزش ساخت کیف پول وبلاگ ارزیپتو را مطالعه بفرمایید 

این مطلب را به اشتراک بگذارید 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست