information

درباره بیت کوین

درباره ارز دیجیتال بیت کوین

پس از تکامل چند ساله پول به عنوان وسیله  ای برای حفظ ارزش و معامله، امروزه با جدیدترین نوع پول مواجه هستیم که نشان دهنده  ی پیشرفتی شگرف در زمینه  ی مالی است. همانطور که در مقالات گوناگون گفته شده، پول پس از تغییر شکل از طلا و جواهر به سکه و بعد به پول  های کاغذی تبدیل شد. پس از توسعه اینترنت و پیدایش بانکداری الکترونیکی، پول به اعدادی ثبت شده در نمایش  گر خودپردازها و دستگاه  های پرداخت توسعه پیدا کرد.

پیدایش هر نوعی از پول در طول تاریخ همواره مشکلاتی از نوع قبلی پول را حل می  کرد.  از مشکلات پول  های الکترونیک می  توان به تراکم زیاد آن در بانک  ها اشاره کرد که یکی از ضمانت  های اجرایی تصمیمات بانک  های مرکزی در سراسر دنیاست. این مسئله همواره موجب نارضایتی بسیاری از مردم بوده است. چرا که حاصل دسترنج چندسال افراد ممکن است با یک تصمیم بانک  های مرکزی دچار تورم و یا رکود شود و نتواند ارزش خود را حفظ کند، بنابراین تمرکز زدایی یکی از اصلی  ترین چالش  های موجود در سیستم پولی و بانکی کنونی است.

در اکتبر سال 2008 ساتوشی ناکاماتو مقاله ای را در سایت metzdowd.com منتشر کردکه بیتکوین را به عنوان یک رمزارز معرفی می  کرد. اکنون در سال 2022 هنوز هویت ساتوشی ناکاماتو برای هیچکس مشخص نیست به عبارت دیگر ناکاماتو می  تواند یک مرد یا زن، یک شرکت و یا حتی دولت باشد. دلایل متعدد و منطقی می  تواند درستی تصمیم ناکاماتو در مورد نامشخص ماندن هویتش را تایید کند.

از این دلایل می  توان به این مورد اشاره کرد که مشخص شدن هویت ساتوشی ناکاماتو می تواند باد مخالفی در راستای تمرکز زدایی باشد و یا حتی احتمال دستگیری وی توسط دولت  های مخالف با رمزارزها نیز می  تواند دلیلی غیرقابل انکار برای این تصمیم باشد. البته تاکنون افراد زیادی به عنوان ساتوشی ناکاماتو مطرح شده  اند که همگی به طور رسمی این مسئله را انکار کرده  اند، معروف  ترین آنها یک پیرمرد 64 ساله امریکایی به نام دوریان بود که از سوی هفته نامه نیویورک تایمز به عنوان ناکاماتو  ی اصلی معرفی شده بود. او پس از مدتی از این نشریه شکایت کرد.

 بیتکوین یک ارز رمزنگاری شده بر بستر فناوری بلاکچین است که  اولین رمزارز عرضه شده به بازار کریپتو    کارنسی است و دارای بالاترین قیمت در بین رمزارزهای بازار است . برخی معامله  گران به این دلایل آن   را طلای دیجیتال و پادشاه رمزارزها می  دانند، در مقابل بسیاری از معامله گران به جهت مشکلاتی همچون کند بودن سرعت تراکنش، کارمزد تراکنش زیاد و همچنین مقیاس پذیری نسبتا کم سیستم پولی بیت  کوین در مقایسه با سایر ارزهای  دیجیتال، این نظریه را قبول ندارند.

عوامل بسیاری بر قیمت بیت کوین اثر گذار هستند که مدیران این سیستم در طول زمان با تصمیماتی همچون هاردفورک، سافت  فورک و نیز ایجاد استاندارد مناسبی برای ساخت توکن بر بستر بلاکچین بیت  کوین تا حد زیادی توانسته  اند برخی ریسک های موجود در آن را مدیریت کنند.

ارز دیجیتال بیت کوین

ارز دیجیتال بیت کوین به نوعی ارز مجازی گفته می شود که با رسیدن قیمت به ۱۳ هزار دلار در سال ۲۰۱۸، شهرت و شکوفایی بسیاری پیدا کرد. این ارز دیجیتال، ترکیبی از خلاقیت، پشت سر گذاشتن موانع قانونی و کنار زدن واسطه‌ها در امور مالی و بانکی گوناگون بود که تراکنش های بانکی را در سطحی بین‌ المللی برای افراد مقدور می‌ کرد. از همین رو طی مدت زمان کمی توجه زیادی را به سمت خود جلب کند. پس از ورود ارز دیجیتال بیت کوین به بازار های جهانی، رمز ارزهای بسیاری پا به دنیا گذاشتند که هر کدام به نوعی دارای ویژگی های مشابه با آن هستند. کریپتوکارنسی ‌ها یا رمز ارزها دارای ویژگی‌ها و ظرفیت‌های فوق‌العاده ‌ای می باشند که با گذشت حدود ۱۰ سال از روی کار آمدن آن شهرت زیادی پیدا کرده‌اند.

تعریف بیت کوین

در حالت کلی بیت کوین به یک برنامه کامپیوتری گفته می شود که قسمت اعظمی از این برنامه یک فایل دیجیتال است. نام دیگری که بر روی این برنامه کامپیوتری گذاشته اند، دفتر کل است که نحوه عملکرد آن  مشابه با کتاب سنتی بوده و قادر است حساب‌ها و موجودی هر نفر را در خود ثبت کند.

آینده ارز دیجیتال بیت کوین

ارزهای دیجیتال یا رمز ارزها در واقع بلیت عضویت و استفاده شما از یک بلاک‌ چین هستند. این پدیده جهانی که هنوز در حال رشد و تکامل است، برخی را نگران و عده‌ای را به آینده امور مالی و به طور کلی تکنولوژی امیدوار کرده است. با این حال هنوز آینده آن نامشخص بوده و هنوز این سوال که آینده ارز دیجیتال بیت کوین چه خواهد شد یا این صنعت ماندگار خواهد بود یا خیر، ذهن بسیاری از کاربران فعال در این زمینه را به خود مشغول کرده است. کشور ما نیز مانند دیگر کشور ها در شرایطی که رمز ارز به صورت رسمی پذیرفته نشده، فعالیت ‌های رمز ارزی جریان داشته و بسیاری را به خود مشغول کرده است. 

هدف ارز دیجیتال بیت کوین

از اهداف اصلی و مهم استفاده از ارز دیجیتال بیت کوین، رسیدن به آزادی در خرید می باشد. لازم به ذکر است که ارز دیجیتال بیت کوین خارج از دسترسی مقامات دولتی بوده و از تحمیل هزینه ها به دور است. هنگام استفاده از بیت کوین برای خرید وسیله ای، توجه خواهید کرد که خرید ارز دیجیتال بیت کوین، فروش آن و استفاده از ارزهای رمزنگاری به اندازه پول های فیزیکی رایج شده و در حال حاضر گردش بالایی دارند. به دلیل افزایش تعداد بازار های اینترنتی که فقط بیت کوین را قبول می کنند، خرید آن بسیار آسان و راحت شده و می توانید بعضی از وسایل مورد نیاز خود را با ارز دیجیتال بیت کوین راحت تر خریداری نمایید. برای آگاهی بیشتر از جزیات رمزارز BTC به وبسایت رسمی آن مراجعه نمایید.

این نکته قابل ذکر است که بیت کوین قابلیت انتقال و حمل بالایی دارد. از آنجایی که بیت کوین یک ارز کاملا دیجیتال است، عملا می توان هر مقدار ارز را تنها در یک فلش یا یک برگه کاغذ یا حتی به صورت کیف پول های آنلاین حمل کرد. ارزهای رمزنگاری به افراد اجازه می دهند تا آزادانه ارز خود را تنها به وسیله اسکن یک کلیک در کیف پول های آنلاین دریافت یا ارسال کنند. همانطور که میدانید این انتقالات با کمترین زمان وکمترین هزینه و بدون نیاز به حضور واسطه قابل انجام بوده و تنها چیزی که لازم خواهید داشت، دسترسی به اینترنت می باشد.

مزایا و معایب ارز دیجیتال بیت کوین

از جمله مزیت های اصلی این ارز دیجیتال آزادی در پرداخت می باشد: در واقع با کمک ارز دیجیتالی بیت کوین، نقل و انتقالات مالی در هر نقطه از دنیا و در هر لحظه ای از شبانه روز امکان‌ پذیر می باشد. به همین دلیل دیگر لزومی به نگرانی در پرداخت‌ های مرزی و نیز برنامه‌ ریزی مجدد به علت تعطیلی و یا محدودیت ‌های بانک ها باشید.

دیگر مزیت این ارز دیجیتالی، پیشگیری از ریسک های بالا برای معامله گران می باشد به طوری که پرداخت‌ هایی که در شبکه بیت کوین صورت می گیرد، به هیچ عنوان قابل برگشت نیستند و همینطور اینکه اطلاعات شخصی افراد وارد نمی‌ شود. تمامی این عوامل مبنی بر امنیت بالای معاملات صورت گرفته با استفاده از این ارز دیجیتالی می باشد. زیرا از ضرر های احتمالی که امکان دارد در اثر تقلب رخ دهد، معامله گران را در امان نگه می دارد.

از بین بردن هزینه های بانکی: در آنجایی که پرداخت هزینه‌های به اصطلاح ارائه  ‌دهنده و دریافت‌ کننده و همچنین هزینه‌ های واریزی گاه به گاه و در بین معاملات ارز های رمزنگاری شده به عنوان یک استاندارد شناخته می‌شود، صاحبان بیت کوین مشمول پرداخت هزینه ‌های بانکی در روش سنتی مرتبط با ارزهای فیات نیستند که نسبت به ارزهای رمزگذاری شده‌ دیگر این به معنای عدم نگهداری حساب یا حداقل هزینه موجودی، نبود هزینه اضافه برداشت و هزینه سپرده برگشتی است.

هزینه های اقتصادی بسیار پایین: شایان ذکر است که در شبکه بیت کوین، یا هیچ پرداختی وجود ندارد یا در صورت وجود بسیار ناچیز است. تنها در زمان انجام برخی از کارها، کاربران برای پردازش سریع‌ تر تراکنش‌ ها و یا استخراج بیت کوین امکان دارد مجبور به پرداخت هزینه ‌هایی باشند. این نکته لازم به بیان است که هرچه هزینه بالاتر باشد، آن فرد در درون شبکه در اولویت اول قرار گرفته و استخراج ارز دیجیتال بیت کوین نیز سریع‌ تر پردازش می‌ شود.

موسس ارز دیجیتال بیت کوین

همانطور که در مطالب قبل اشاره کردیم، ارز دیجیتال دارای تاریخچه طولانی می باشد. به گونه ای که در این مدت زمان کوتاه، به دلیل اثراتی که بر روی بازار بورس گذاشته، امروزه به عنوان اصلی ترین رمز ارز دنیا شناخته می شود. این در حالی می باشد که این ارز دیجیتالی بسیار رمز آلود است و بسیاری از شخصیت های مشهور فعال در زمینه اقتصاد را به چالش کشیده است. به گفته بسیاری از کاربران، موسس ارز دیجیتال بیت کوین، شخصی بود به نام ناکاموتو که در سال 2008 که به وسیله مقاله ای این ارز دیجیتالی را منتشر کرد. جالب است بدانید که پس از مدت زمان کمی، این نابغه اصلیت ژاپنی از سال 2010 به صورت ناگهانی ناپدید شد و تاکنون کسی دیگر از حضور آن مطلع نشده است.

معنای استخراج بیت کوین

در حالت کلی استخراج این ارز دیجیتالی به فرایند هایی اعمال می شود که طی پروسه هایی بوسیله آن می توان تراکنش های شبکه بیت کوین را تایید کرده و سپس بیت کوین های دیگری را به تولید رساند. ماینر ها از جمله تجهیزاتی می باشند که فرایند تایید تراکنش های ارز دیجیتال بیت کوین را انجام می دهند. به زبان دیگر این فرایند توسط ماینر ها در داخل یک دستگاه صورت می گیرد. در اصل فردی که این سیستم ها را تهیه می نماید، به همراه این دستگاه استخراج، ماینر نامیده می شود. این ماینر ها هنگام تولید هر بلاک و استخراج آن، از شبکه اصلی به تعداد 12.5 عدد بیت کوین جایزه دریافت می کنند. 

قیمت ارز دیجیتال بیت کوین

همان گونه که در مطالب بالا اشاره کردیم، بیت کوین اولین ارز دیجیتال تاریخ است، از این رو به عنوان فعال و سرمایه گذار در هر بخش از ارز های دیجیتال یا فردی که تازه وارد این حوزه شده است، شناخت بیشتر بیت کوین بسیار با اهمیت بوده و تمامی موارد از قبیل اخبار بیت کوین، دانستنی ‌ها، آموزش بیت کوین، تحلیل قیمت، ماینینگ بیت کوین و . . . را در مورد اولین و محبوب‌ ترین ارز دیجیتال دنبال کنید.

همانطور که باخبر هستید ارز دیجیتال بیت کوین فرایند نزولی خود را با پایان یافتن حمایت ۶۰,۰۰۰ دلاری دنبال کرد و در حال حاضر قیمت در پایین‌ترین سطح به ۵۸,۵۹۶ دلار رسید. این احتمال وجود دارد که قیمت در ادامه تا ۵۵,۰۰۰ دلار هم افت پیدا کند. قیمت ابتدا سطح ۶۲,۰۰۰ دلار و حمایت میانگین متحرک ساده(SMA)۱۰۰ روزه را پشت سر گذاشت و آخر سر به زیر حمایت کلیدی ۶۰,۰۰۰ دلاری سقوط یافت.

خرید ارز دیجیتال بیت کوین

همانطور که می دانید ارز دیجیتال بیت کوین دارای شکل فیزیکی نبوده و به روش دیجیتالی انتقال پیدا می کند. به همین جهت برای خرید آن لزومی به حضور داشتن نیست، بلکه این فرایند به‌ صورت آنلاین و از طریق شبکه جهانی اینترنت انجام می‌شود.

در بخش از مقاله به بررسی سوالی که همیشه برای افراد تازه‌ کار پیش می آید، پرداخته شده است. سوالی که آیا باید حتما چند هزار دلار سرمایه داشته باشیم تا قدرت خرید بیت کوین را داشته باشیم؟ 

طبیعتا نه، نیاز نیست حتما یک واحد کامل بیت کوین بخرید. بیت کوین نیز مانند طلا که هر فرد می تواند حتی به میزان چند گرم آن را خریداری کند، می توانید آن را تا هشت واحد اعشار خریداری کنید. برای نمونه می‌ توانید ۰.۰۰۱ از یک بیت کوین و یا به ‌اندازه ۵۰۰ هزار تومان بیت کوین بخرید. جهت خرید بیت کوین از یک صرافی لازم است مطابق با گام های تعریف شده در زیر عمل کنید ؛

  1. نصب اپلیکیشن کیف پول بیت کوین
  2. انتخاب صرافی معتبر بیت کوین
  3. انجام مراحل احراز هویت بوسیله مدارک شناسایی
  4. خرید بیت کوین و دریافت در کیف پول

فروش ارز دیجیتالی بیت کوین

جهت فروش بیت کوین در مرحله اول بایستی به صرافی مورد نظر مراجعه کرده، سپس با رجوع به بخش کیف پول ‌های من، بر روی گزینه واریز کلیک کرده و در مرحله بعد بوسیله دکمه «ایجاد آدرس واریز» آدرس کیف پول اختصاصی خود در آن دریافت کنید. برای شارژ حساب خود لازم است که بیت کوین را به همان آدرس درج شده منتقل کنید.

در مرحله بعد می توانید با ورود به بازار، میزان بیت کوین و قیمت مورد نظر خود را جهت فروش وارد نمایید. پس از وارد کردن کامل مشخصات ذکر شده، جزئیاتی مانند مقدار کارمزد مبادله، مقدار خالص دریافتی و اطلاعاتی در زمینه قیمت ثبت‌ شده شما در مقایسه با قیمت ‌های موجود در بازار نمایش داده می‌ شود. در صورت مشاهده سفارش فروش شما توسط شخص دیگری که با سفارش خرید آن مطابقت دارد، توسط صرافی اعلام شده و کلیه فرایندهای تراکنش و فروش بیت کوین توسط صرافی ما تکمیل می گردد و به صورت خودکار مقادیر مبادله شده بیت کوین به ‌حساب افراد واریز می شود.

لازم به ذکر است که فروش بیت کوین در صرافی ما مشابه با خرید بیت کوین بوده و به دو شکل سفارش سریع و محدود انجام می ‌پذیرد. تفاوت اصلی میان این دو روش در آن است که در سفارش سریع حتما مبادله خرید و فروش بیت کوین صورت می گیرد ولی در سفارش محدود تضمینی برای انجام مبادله وجود ندارد.

مزیت های خرید و فروش ارز دیجیتالی در شرکت ما

فرایند های خرید و فروش، نگهداری و انتقال رمز ارز ها می تواند برای فعالان موجود در این زمینه مشکلاتی را بوجود آورند. به همین منظور کارشناسان خبره و متخصص ما همواره در حال ارائه خدمات به کاربران هستند. هر فردی با داشتن پنل کاربری مخصوص به خود می تواند در محیطی امن و سریع به خرید و فروش ارزهای خود بپردازد. شما نیز می توانید کیف پول مطمئن خود را ایجاد کنید و ارزهای مورد نظر خود را با امنیت کامل در آن نگه دارید. شما می توانید در هر لحظه قیمت مورد نظر خود را تعیین کرده و براساس آنها به خرید و فروش رمزها بپردازید.

نحوه تبدیل ارز های دیگر به بیت کوین

در صورتی که شما ارز دیجیتال دیگری (از قبیل تتر، اتریوم و . . . ) داشته باشید، با مراجعه به صرافی ‌های بین‌المللی، که مشهور ترین آنها باینس است، آن را به بیت کوین تبدیل کنید. لازم به ذکر است که برای انجام این کار در بیشتر مواقع نیاز دارید به صرافی هایی که در ایران وجود دارند، مراجعه کرده و ارز دیجیتالی مد نظر خود را خرید و سپس به بیت کوین تبدیل نمایید. این بدان معناست که اگر قرار باشد ارز دیگری بخرید و به بیت کوین تبدیل کنید، طبیعتا به هزینه کمتری نیاز بوده و برای شما ارزان تر تمام می شود.  
برای اطلاع و آموزش نحوه ی استفاده از این کیف پول ها می توانید مقالات آموزش ساخت کیف پول وبلاگ ارزیپتو را مطالعه بفرمایید .

این مطلب را به اشتراک بگذارید 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست